Gece araba kullanmak

Gece araba kullanmak, Gece korkmadan araba kullanmanın püf noktaları

Algı seviyenizin düştüğü karanlık saatlerde otomobil kullanırken güvenliğinizi sağlamak ve korkunuzu yenmek için dikkat etmeniz gerekenler.

 

Gece araba kullanmak gündüzden tamamıyla farklıdır. Algı seviyeniz düşer, farlar gözünüzün içinde parlar ve gerektiği kadar rahat değilsinizdir. Güneş battıktan sonra trafikte daha güvenli bir yolculuk yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu çok saçma bir uyarı gibi gelebilir ama çoğu kişi, özellikle hava yeni kararmaya başladığında farları açmaya gerek duymaz ya da şehrin ışıklarından dolayı aracının yeterince görünür olduğunu düşünür ve bu durum büyük bir tehlike yaratır. Farlarınızın açık olup olmadığından emin olun. Özellikle arka lambalarınızın arızalı olup olmadığını otomobile binmeden önce kontrol edin. Böylece diğer araçların sizi görmemesi tehlikesini ortadan kaldırırsınız.

Akşam saatlerinde görüşünüz sınırlıdır. Bu nedenle reaksiyon gösterme süreniz gündüze göre daha uzun olur. Güvenli bir yolculuk için önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi gündüze göre daha fazla tutun. Önünüzdeki araçla aranızda ne kadar uzun bir mesafe olursa olsun, yine de dikkatinizi yola daha fazla vermeniz gerekir. Gözünüzle hep yolu tarayın ve etrafı kontrol edin.

Her ne kadar farlarınız açık ve gözleriniz yola odaklanmış olsa da gündüz olduğu kadar net göremezsiniz karanlıkta. Yoldaki çukurları fark etmek zordur. Bu nedenle karanlıkta araç kullanırken yavaşlamakta fayda var. Böylece yolunuza çıkacak herhangi bir şeyi fark etmekte zorlanmazsınız.

Ön ve arka camlarınız ile aynalarınızdaki izler gündüz görüşünüzü fazla kısıtlamasa da gece işinizi zorlaştırabilir. Diğer araçların farları sizin otomobilinize vurduğunda cam ve aynalarda yolu görmenizi zorlaştıran bir parıltı yaratır. Bu nedenle ön camlarınız ve aynalarınızın olabildiğince temiz kalmasını sağlayın. Arabayla işiniz bittiğinde ya da kullanmadan önce cam ve aynaları silin.

Gece yola çıkmanız, yatma saatinize daha yakın olduğunuz anlamına gelir. Uykuluyken otomobil kullanmak iyi bir fikir olmadığı gibi tehlikeli de. Dolayısıyla yola dinlenmiş bir halde çıkmak önemli. Yorgunsanız, karanlık, diğer araçların ışıkları ve işaretler sizi bitkin düşürür. Her zaman dikkatli ve alarm halinde tutmalısınız.

kaynak

Alakâlı Yazılarımıza Göz Atmak İster misiniz?

TOP