GLOBOWAX Toplu Taşıma mı Kendi Arabam mı ?

GLOBOWAX Toplu Taşıma mı Kendi Arabam mı ?

Metroyu ulaşım aracı olarak kullanan Avrupalı bakanlar, Paris’te metroya binen ünlü oyuncular derken tüm dünyada toplu taşımayı özendiren bir süreç yaşıyoruz. “Keşke Hollanda gibi bir alt yapımız olsa da her yere bisikletle gitsek” diyenleri duyar gibiyiz ama maalesef ülkemiz bu konunun hem yol alt yapısı hem de trafik bilinci açısından biraz gerisinde. Toplu taşıma, çevreci olması, ekonomik olması, hızlı olması yönleriyle olumlu görünürken kendi arabanızla seyahat etmenin verdiği konfor da tartışılmaz. Ara sıra “Arabamla mı çıksam toplu taşıma mı kullansam” diyenler için biz de her ikisinin artısını eksisini incelemeye aldık.

Toplu Taşım Araçlarıyla Seyahatin Avantajları

Metro, vapur, otobüs, metrobüs, tramvay, finiküler, minübüs gibi toplu taşım alternatiflerinin olduğu İstanbul’da bu araçları kullanarak işe gitmek, okula gitmek, alışverişe gitmek çoğu zaman araba kullanmaya oranla daha avantajlı. Çünkü dur- kalk yaparak ve stres yaşayarak yorulmak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca park yeri aramak zorunda da değilsiniz. Söz konusu araçların özellikle metrobüs, vapur, metro gibi seçenekleri trafiğe maruz kalmanızı ve zaman kaybetmenizi de önlüyor. Ancak kalabalık bir insan topluluğu ile seyahat etmek, rahatsız edici kokular ve davranışlar arasında çantanızı, eşyalarınızı taşımaya çalışırken tutunacak yer aramak da pek konforlu sayılmaz. Bunlara ek olarak birden fazla toplu taşıma aracı kullanacaksanız ulaşımın çok ekonomik olmadığını da görebilirsiniz. Üstelik otobüs, minibüs gibi araçları kullanacaksanız kendi aracıyla seyahat edenler kadar siz de trafiğe maruz kalmış olacaksınız. 

Kendi Aracıyla Seyahatin Avantajları

Çantanızı, montunuzu ve diğer eşyalarınızı sırtınızda taşımak zorunda kalmayacağınız arabanızda, ayakta seyahat etmek de söz konusu değil. Ayrıca klima, müzik gibi konfor arttıran elemanlarla ilerlemek size trafiğe rağmen iyi gelebilir. Arabanızın içinde dilediğiniz kişiyle yolculuk yapabilir ya da yalnız seyahat etmenin keyfini sürebilirsiniz. Kahvenizi yudumlayabilir, çay içebilir, sandviç yiyerek ağır ilerleyen trafikte işe gitme sürecini kahvaltı ederek değerlendirebilirsiniz. Ancak uzun süren trafik bekleyişinde ve dur-kalklarda çok yorulacağınızı, yakıt masrafının güzergaha göre değişmekle birlikte fazla olabileceğini ve park yeri bulma konusunda sürekli stres yaşayacağınızı da hesaba katmalısınız. 

GLOBOWAX Yeni Nesil, Çevreci ve Nano Teknolojik Araç Temizliği

TOP