Seramik kaplama nasıl yapılır ?

Seramik kaplama nedir ?

            Seramik kaplama içeriğinde elmas tozu bulunduran sıvılaştırılmış camdır.

            Araç seramik kaplama uygulaması aracınızın boya ve kaportasını yıllar boyu aynı ışıltı ile korumanız için geliştirilmiş bir boya koruma sistemidir. Seramik koruma, vernik tabakası üzerinde 1-3 mikronluk sert bir tabaka oluşturma işlemidir. Seramik Kaplama , uygulandığı yüzeyle “kovalent” bağlılığı oluşturur. Oluşan tabaka uygulamadan itibaren 72 saatte maximum sertiğe ulaşarak 9H değerine ulaşır.

 

            Hazırlık aşaması; Seramik kaplama uygulamadan önce araç toz, kir ve buna benzer bütün yabancı maddelerden temizlenir. Sonrasında araca kil uygulaması yapılarak aracın üzerine yapışmış pas tozu, kuş pisliği gibi kimyasal ve doğal etmenlerden arındırılır. Ardında Pasta – Cila, boya koruma işlemleri uygulanır. Araç tekrar temizlenerek seramik kaplama uygulaması için hazır hale getirilir. Ayrıca seramik kaplama uygulamasının yapıla bilmesi için aracın bulunduğu ortam kapalı ve steril olmak zorundadır. Seramik kaplamanın yapılabilmesindeki önemli faktörlerden biri de kutu içeriğindeki sünger ve kurulama bezinin kullanılmasıdır. Bu malzemeler seramik kaplama için özel üretilmiş olup, uygulama işlemi sırasında kolaylık sağlamaktadır.

 

            Uygulama aşaması; Seramik araca bölüm bölüm uygulanmalıdır. Örneğin, araç kapısının yarısı, motor kaputunun yarısı gibi… Ürün süngere yeterli miktarda dökülerek yüzeyin üzerinde ilk önce dikey hareketler ile uygulanır ve kurulama bezi ile kurulama işlemi yapılır. Eğer ikinci kat uygulanacak ise yatay hareketler ile sürülmelidir. İlk kat uygulandıktan sonra belli bir süre kuruması beklenmelidir (En az 1 saat). Aracın tamamına seramik malzemesi uygulandıktan sonra kurulama bezi ile kurulanması gerekmektedir ve en az 6 saat kapalı ve steril bir ortamda kuruması beklenmelidir. Bu sayede seramik sertleşir ve koruma amacını gerçekleştirmeye başlar.

 

            Dikkat edilmesi gereken hususlar; Seramik uygulaması bittikten sonra araç 3 gün yıkanmamalıdır. Uygulama yapılırken eldiven ve bone kullanılması gerekmektedir. Kaliteli bir seramik uygulaması en az 1 gün sürmektedir. Seramiğin aracı ve kendi kalitesini koruması için yılda 2 kere (altı ayda bir) olmak üzere periyodik bakımı yapılmalıdır. Boyalı yüzey ve cam yüzeylerin ürünleri birbirinden farklı ürünlerdir. Bu farklı yüzeylere aynı ürünler kullanılmamalıdır.

GLOBOWAX Yeni Nesil, Çevreci ve Nano Teknolojik Araç Temizliği

TOP