Pasta, Cila, Boya Koruma Nedir ?

Özellikle belirtmek isteriz ki biz pasta yapmıyoruz ya da çizikleri dolduruyoruz şeklindeki söylemler kesinlikle yanlıştır. Dünya üzerinde çizikleri kalıcı olarak onarmanın tek yolu pasta yapmaktır. Çizik giderme ya da pasta işlemi çiziğin çevresinin çiziğin derinliğine eşitlenmesidir. Bu işlem doğru yapılırsa endişe edilecek bir durum yoktur ve aracın ömrü boyunca defalarca tekrarlanabilir.

Bu işlemler sırasında çiziğin derinliğine uygun pasta ve polisaj süngeri tercih edilmeli, mükemmel bir polisaj makinesi uygun devirlerde uygun baskılarla kullanılmalıdır. Her araç ve her çizik için aynı pasta ve süngeri kullanmak, aracın durumuna uygun hareket etmemek bazı araçlar için gereksiz bazı araçlar için de yetersiz olacak ve doğru sonuç elde edilemeyecektir.

Pastalar günümüz modern otomobillerinde kullanılan boyalara uygun olmalıdır. Silikon, teflon, balmumu, solvent içermemelidir.

Hare Nedir?

Pasta işlemi sırasında polisaj makinesinin yüzey üzerinde yarattığı ısı, polisaj süngeri ya da polisaj keçesinin meydana getirdiği mikro çizikler özellikle koyu renkli araçlarda ışık ya da güneş altında görülen hare denilen beyaz dalgalara neden olurlar. Doğru bir pasta, alet ve teknikle bu sorunun yaşanma riski sıfırdır.

Cila Nedir? 

Cila, carnauba (Brezilya da yetişen palmiye türünden bir ağacın yapraklarından elde edilen yağ), çeşitli sentetik cilalar, polimerler, teflon, silikon bazlı maddelerin birkaçından veya tamamından oluşan bir üründür.

TOP