Neden GLOBOWAX Dry Car Care ?

Oto Yıkama Bayiliği Yatırımı İçin Önemli Bilgiler

 

Oto yıkama ve boya koruma sektörü son dönemin en hızlı gelişen sektörlerinden.. Tüm ekonomik veriler ve haberler gösteriyor ki önümüzdeki günler daha gözde olacağını gösteriyor. Oto yıkama ve boya koruma sistemleri karlı olduğu kadar yatırım maliyeti olan da bir sektör. Son dönem bayii başvurularımız da gösteriyor ki rekabetin olmadığı ve kağıt üstü fiyatlara satışların yapılabildiği söylenerek yüksek yatırım maliyeti sunan firmalar ya da markalaştığını söyleyerek sadece ürün satmaya çalışan firmalar yatırımcıları ciddi maddi sıkıntılara sokuyor.

Bu sektörde yer almaya karar verdiğinizde birlikte çalışacağınız, markasını taşıyacağınız şirketi seçmeden aşağıdaki konuları incelemelisiniz. Bunları önemsemeden sadece görünen ve anlatılanlarla verdiğiniz bir karar büyük ihtimalle sizi zarara götürecektir. Görüştüğünüz firmalara mutlaka bunları sorun.

(1) • Bayilik alacağınız firmanın yapısını inceleyin. Dışarıdan çok büyük görünen markaların bir çoğunda bayii sirkülasyonu çoktur. Kapanıp açılan bayileri inceleyin, sebeplerini araştırın.

(2) • Görüştüğünüz kişilerin görevini ve yetkisini öğrenin. Organizasyon kabiliyetlerini sorgulayın.

(3) • Firmadan; size anlatılan ve bugüne kadar yapılan çalışmaları, marka sahipliği , referanslar, verilmiş olunan bayilikler, aktif bayiler, uluslararası faaliyetleri, lojistik imkanları , temsilcilikler ve hatta faaliyet tarihleri gibi bilgileri sözle değil resmi ve ıslak imzalı belgeleriyle talep edin. (Bu şekilde sözle anlatılan birçok bilginin aslında gerçeği yansıtmadığını ve ispatlanamayacak söylemlerden ibaret olduğunu kolayca anlayabilirisiniz.)

(4) • Sözle anlatılan ve resmi kurumlardan alındığı söylenilen belge veya dökümanların mutlaka orjinallerini görün hatta bu kurumlardan söz konusu belge veya dökümanların orjinalliğini kontrol edin. Gerçekten o firmaya ait olup olmadığını araştırın.

(5) • Marka ve pazarlama anlamında etkililerinin sektörde nasıl bir geçmişi olduğunu sorgulayın, söz konusu web sitelerinin kurumsallığını araştırın, kuruluş tarihlerini gözlemleyin, iddaa ettikleri marka isimlerinin gerçek ünvanları olup olmadığını araştırın, tescilleri olup olmadığını araştırın; Zira gelecekte dükkanınıza asacağınız tabelaların hak ihlali yaratan durumlarda sizi maddi ve manevi anlamda zarara uğratabileceğini dikkate alın, görüş aldığınız yetkilileri tüm taraflarıyla sorgulayın..

(6) • Bayi alan korumasını öğrenin. Bulunduğunuz bölgede tek hak sahibi olmaya özen gösterin.

(7) • Bayisi olacağınız firmanın aktif olarak hizmet verip vermediğini araştırın. Sadece ürün satışı ve hizmet tanıtımı yaparak bayilik satışı yapan bir firmanın siz bayii olduktan sonra ürün veya uygulamalarla ilgili yaşayacağınız sorunlara cevap veremesi bir hayli güç olacaktır.

(8) • Bayilik alacağınız firmanın teknik raporlarını veya sertifikalarını inceleyin. Özellikle yeni çevreyi koruma yasaları gereği ürünlerin üzerinde mutlaka teknik rapor ya da sertifikalarının olduğundan emin olun.

(9) • Ürün grubunu detaylı inceleyin. Anlatılanın dışında gerekli gördüğünüz ürünlerde uygulama sonucu görmeyi talep edin. Sertifikalarının üretimleri için verildiğinden emin olun. Ürün gamında özel ürünleri inceleyin. Ürün gamının her tür özel uygulamayı içerdiğinden emin olun. Bu size bir sistem mi yoksa ürün satabilmek için tabela mı verdiklerini anlamanızı sağlayacaktır.

(10) • Ürünlerin kullanımları ile ilgili detaylı bilgi alın. Ambalaj miktarları ve konsantre derecelerini öğrenin. Anlaşmanızı imzalamadan muadil ürünlerle kıyaslayın. İmzaladığınız anlaşmanın sizi sunulan fiyatlardan ürün almak zorunda bırakacağını unutmayın.

(11) • Eğitim organizasyonunu öğrenin. Eğitimin işletmeniz şartlarında verilmesini talep edin.

(12) • Ürünlerinizin sevkiyat şartlarını ve aralıklarını öğrenin. Bunu sözleşmenizle garanti altına alın. Sevkiyat gerçekleşmediğinde firmanın cezai şartını sözleşmede görün.

(13) • Size teslim edilecek olan olan tüm makine ve teçhizatın özelliklerini inceleyin. Ürün ve aparatları kıyaslayın.

(14) • Çalışma süresi boyunca denetimlerini, ek eğitimlerini ve işletmelerle ilgili aylık hizmet raporlarını inceleyin.

(15) • Ek eğitimleri sorun. Sektörün yapısı gereği elemanlarınız değiştiğinde eğitim desteği almanız gerekecektir.

(16) • Yurt içi ve yurt dışı partnerlerini sorgulayın. Bunları inceleyin.

(17) • Bayilik alacağınız firmanın reklam çalışmaları hakkında bilgi alın. Sonuç analizlerini inceleyin. Ortak çalışılan markaları inceleyin.

(18) • Firmanın müşteri takip sistemini inceleyin. Müşteri kayıtlarının tutulması kurumsal yapıda bir zorunluluktur. Müşteri şikayet sonuçları, müşteri memnuniyet analizleri gibi raporları isteyin ve nasıl yapıldığını sorun.

(19) • İnternette karşılaşacağınız aşağıdaki tarz açıklamaları araştırın, iyice kavrayın ve sonra çıkarımlarda bulunun ;

 YAZI ÖRNEĞİ :

( İnternet sitesini mutlaka inceleyin. Sitenin aktivitesi, yapısı ve sunduğu yenilikleri görün. (1) Yenilenme süreleri, internet satışlarını inceleyin ve com.tr uzantılı olmasına dikkat edin. Kurumsal bir yapı ve gerçek marka sahibi olduğunu gösterecektir. Unutulmamalıdır ki yanlızca “.com, .net, .biz” gibi uzantılara sahip olan site adreslerini internet ortamında gayri resmi kişi ve kuruluşlar cüzi ücretler karşılığında rahatça temin edebilmektedirler. Fakat .com.tr uzantılı site adresleri yanlızca “ODTÜ”(Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından marka sahipliği ispatlanmak suretiyle sadece gerçek kişi ve kuruluşların kullanımına tahsis edilmektedir. Bu ayrıntıya çok dikkat edin. com.tr uzantılı siteler ücret karşılında değil, (2)resmi marka sahipliği evraklarıyla sahip olunalabilir. )

****************************************************************************************************************************************************

(1) Yenilenme süreleri, internet satışlarını inceleyin ve com.tr uzantılı olmasına dikkat edin.

Kurumsal bir yapı ve gerçek marka sahibi olduğunu gösterecektir.” cümlesi,

  • YORUM (1)  :  Söz konusu yorum tamamıyla bilinçli olmayan tüketiciyi yanlış yönlendirmek amaçlı olarak bazı web sitelerinde yayınlanmaktadır. .com.tr uzantılı bir web sitesi kurumsal bir yapı olabildiğini göstermekle birlikte (Örn: kurumsal web sitemiz globowax.com.tr) burada bir hususa daha dikkat çekmek gerekir ki ; .com.tr uzantılı sitenin (*)gerçek sahipliğinin başvuran adına kesinleşmesi ve tescilinin sürdürülebilirliğini sorgulamak gerekir.

(2) ” .com.tr uzantılı siteler ücret karşılında değil, Resmi marka sahipliği evraklarıyla sahip olunalabilir.” cümlesi,

  • YORUM (2) :  .com.tr başvuruları sadece resmi marka tescil belgeleri ile değil bir şahsına adına , şirketin ünvanına ya da bir marka başvurusunun sonucuna bakılmaksızın geçici marka tescil belgesi ile de yapılabilir. Aynı zamanda .com.tr uzantılı siteler de belirli bir ücrete tabidir.
  • Kamuoyunu yanıltmak,  yanlış ya da eksik bilgilendirmek Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği suçtur.

****************************************************************************************************************************************************

TÜKETİCİ BİLGİLENDİRME

(*) “ODTÜ”(Orta Doğu Teknik Üniversitesi) veya web adıyla Nic.Tr kurumu , Türkiye’de .com.tr uzantılı kurumsal web sitelerini kurumun benzersiz unvanını taşıyacak şekilde 2 yol ile tescil etmektedir.

-Birincisi ; Şahıs Firması ya da Şirketlerin resmi gazetede yayınlanan yasal ünvanına bakarak kabul edilen benzersiz unvanın neticesinde bir başvuruyu kabul edebilmekte, ( Örn: GLOBOTURK TİCARET > globoturk.com.tr )

-İkincisi ; Bir şahsın ya da şirketin özlük haklarını elinde bulundurduğu tescilli bir marka ya da tescillenmemiş bir marka başvurusu neticesinde , “ODTÜ” kurumuna başvurarak marka ünvanının ya da bir marka başvurusunun KABUL ya da RED olacağına bakılmaksızın , firmaya ya da şahsa vakit kaybettirmemek amacı ile tescili ya da karar aşaması 1 seneyi bulan bir süreçten koruyarak tescil sonucu aranmaksızın yayın kararı vermektedir. Sonrasında ise başvuru marka olma kriterlerini taşımayan marka RED olduğu takdirde, kurumsal site uzantısı iptal edilmektedir.

( 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname metninde bi markanın hangi hususlara göre tescil olabileceği ya da olamayacağı açık ifadelerle belirlenmiştir. )

( Bknz. Kaynak: http://www.turkpatent.gov.tr/dosyalar/mevzuat/MarkaKhk.pdf )

(Bknz. Kaynak http://www.turkpatent.gov.tr/dosyalar/haber/Marka_Karar_Kriteri_TR.pdf  ( Sayfa 2 ve Madde 7 -> C) ve D) bendi ile 55-56-57. Sayfalar )

 

—————————————————————————————————————————————————————————————

  • Bazı marka başvuruları vardır ki, Türkçe ya da İngilizce olmalarıa bakılmaksızın , genel bir hizmeti simgeleyen, sektörü tanımlayan kelime grupları kullanılmıştır.

 

  • Bu durumu bir örnek ile daha iyi anlatabiliriz.

örneğin ; OTO BAKIMI kelime grubu ya da CAR CARE kelime grubu gibi ifadeler genel ibarelerdir 556 KHK 7. maddesine göre bir sekör için genel bir tanım ya da nitelik, nicelik , cins , sınıf veya durum belirten bu kelimeler tek başlarına bir marka olarak tescillenemezler.

Buradan çıkarımla otobakimi.com.tr uzantılı bir web sitesi ya da carcare.com.tr uzantılı bir web sitesi başvurusu teknik olarak başvuruya mümkün olmakla birlikte markaya konu olan kelimelerin niteliğinden ötürü 1 aydan 1 seneye kadar süren bir inceleme sonucunda red olacaktır. Genelde bilinçli marka sahipleri bu tarz bir başvuruları daha en başından araştırıp yapmamayı tercih etmekle birlikte, bazı art niyetli kişiler bunu bir fırsat niteliğinde görüp .com uzantılı uluslararası ICANN hukuk kurallarına bağlı bir domain üzerinden ülke içinde menfaat sağlamaya çalışmaktadırlar. Web sitemiz için de böyle bir durum söz konusudur.

Saygılarımızla,

—————————————————————————————————————————————————————————————–

Bu maddelerin incelemek sizi yatırımınız konusunda doğru yönlendirecektir.

Gerçekten iyi bir organizasyon içerisinde piyasa şartlarında kaliteli hizmet ve rekabetçi fiyatlarla var olmanızı sağlayacaktır.

Bu şartlar gerçekleştiğinde iyi bir markanın bölgenizdeki tek uygulama merkezi olabilirsiniz.

Başarılı ve karlı bir yatırım yapmanızı dileriz.

SİZLERİ DE GLOBOWAX | DRY CAR CARE AİLESİNİN BİR PARÇASI OLARAK GÖRMEK DİLEĞİYLE..

 

 

 

“Neden Dry Car Care Susuz Araç Temizleme Solüsyonlarını Kullanmalıyım?”

 

 

 

GLOBOWAX | Yeni Nesil, Çevreci ve Nano Teknolojik Araç Temizliği |

TOP